Viac 8K displejov uvidíme už v prvej polovici 2018

Ešte nedávno nám bohate stačil televízor s FHD obrazovkou. Pomaly však prechádzame na 4K displeje a začínajú sa čoraz viac objavovať aj 8K varianty.

Určite sa ešte poriadne dlho načakáme, kým sa 8K displeje stanú bežnými. Teraz sa len začali udomácňovať 4K modely televízorov a monitorov. To ale samozrejme nebráni výrobcom produkovať čoraz väčšie rozlíšenia. Sám prezident firmy AU Optronics uviedol, že ľudia by nemali byť prekvapení, keď v obchodoch čoskoro nájdu televízie s 8K rozlíšením. Samotné AUO začne predávať tieto panely v prvej polovici tohto roku.

Nové displeje sa pohybujú v rozmedzí od 65 do 85 centimetrov a je teda jasné, že sú určené pre televízny trh, nie na počítačový. Celé toto je však predzvesťou toho, že hranice sa opäť posúvajú a bude len otázkou času, kedy sa 8K rozšíri aj na počítačové monitory. Minulý rok, spoločnosť Dell predstavila jeden 32 palcový monitor s rozlíšením 7680 x 4320 pri 60 hz. Jedným veľkým problémom je, že momentálne nedokážeme 8K monitory využiť, resp. je potrebný ohromný výkon grafických kariet a tie súčasné sa len zoznámili so 4K rozlíšením.

Dell (UP3218K) – monitor s 8K rozlíšením

Samozrejme dôležitou otázkou zostáva, koľko nás to bude stáť? Žiaľ, na to ešte nepoznáme odpoveď, ale pripravte sa na niekoľko tisícové sumy.

Zdroj: www.pcgamer.com

 

 

Ak sa článok páčil, podpor ho:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*