Spoločnosť Asus prichdáza so zaujímavým profi monitorom

asus titulka

Spoločnosť Asus prichádza na trh s novým profesionálnym monitorom, ktorý nesie názov ProArt PA32UC. Poďme sa spoločne pozrieť na to čo ponúka.

Hneď na úvod niekoľko technických špecifikácií. Monitor disponuje širokou škálou obrazu, natívnymi 10-bitovými farbami, podporuje HDR a o podsvitenie sa stará LED v plnom farebnom spektre RGB. Monitor je preto určený do rúk profesionálnym fotorgafom, kameramanom a ľuďom, ktorí si potrpia na kvalitu obrazu.

Séria ProArt je tu už niekoľko generácií a prišla ešte ďaleko skôr ako HDR alebo 4K. V tomto segmente trh ovádali spoločnosti ako Eizo alebo NEC. Asus však išiel trochu inou cestou a začal sa zameriavať na nadšencov a profesionálov v oblasti grafiky, skôr ako na holywoodskych profesionálov v oblasti kinematografie.

asus monitor

Monitor PA32UC má už podľa označenia 32-palcový panel IPS s rozlíšením 3840×2160. Celý monitor je tak trochu prekvapivo postavený na nie veľmi stabilnom stojane, avšak umožňuje všetky potrebné úkony ako je natočenie, otočenie, naklonenie a zmena výšky. Čo sa týka konektivity, monitor sa nemá za čo hanbiť. Nájdeme vstup USB-C Thunderbolt 3, nabíjací výstup USB-C, štyri vstupy HDMI 2.0b a vstup DisplayPort 1.2.

Najväčšou pýchou tohto monitoru je určite jeho farebný rozsah. Výrobca si dal na ňom záležať a keď sa pozrieme, že AdobeRGB uakzuje hodnotu 99.5% a DCI-P3 95%, vyzerá to tak , že boli použité materiály s kvantovými bodkami. Asus je teda rozsahom veľmi blízko AdobeRGB , ktorý má väčšie pokrytie zelenej, ale naopak zas menej červenej v porovnaní s modelom DCI-P3. Monitor je osvetľovaný panelom s 384 zónovým podsvietením s plným poľom. Reprodukciu čo najvernejších farieb zabezpečuje technológia HDR štandardu 10. Maximálny jas monitora je 1000 nitov a má statický kontrastný pomer na úrovni 10.000 : 1.

Cena u nás zatiaľ nie je známa, ale na niekoľkých internetových obchodoch sa objavuje suma 1.999$. Asus vyrobil opäť zaujímavý kúsok, ktorý si svoju cieľovú skupinu určite nájde.

Zdroj: www.tomshardware.com

Ak sa článok páčil, podpor ho:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*