Nová generácia grafických kariet od Nvidie stále v nedohľadne

Na trhu je situácia s grafickými kartami až na zaplakanie. Ich nedostatok, najmä vďaka kryptomenám, zodvihol ceny do astronomických výšok. Keď sa aj nejaká objaví je takmer okamžite vypredaná a skladať nové PC momentálne vyjde veľmi draho. A nehovoriac o skutočne dlhej čakacej dobe. Hovorilo sa, že Nvidia by mohla čoskoro ohlásiť novú generáciu, žiaľ tomu tak nie je.

Každý, kto očakával nejaké oznámenia ohľadom novej generácii grafických kariet na Game Developer Conference alebo Graphics Technology Conference, dostane ľadovú sprchu. Obidve konferencie sa budú konať už v marci a ako tvrdí Tom’s Hardware, žiadna prezentácia novej generácie sa nekoná.

Momentálne to vyzerá tak, že Nvidia si ešte nejakú dobu vystačí s terajšou architektúrou Pascal. Aj napriek tomu sa bude Nvidia venovať aj novej architektúre Volta, pričom striktne oddelí segment pre prácu a hru. Hovorí sa o tom, že architektúra nazvaná Ampere, pôjde do oblasti serverov. Pre hráčov je chystaná architektúra Turing. Táto stratégia má určité výhody už len v tom, že pôjde o dve samostatne optimalizované architektúry. Takisto spotrebiteľ bude od začiatku vedieť, na čo tú kartu bude potrebovať. Dôjde aj k zvýšeniu vývoja a samotnej výroby.

Otázkou však zostáva, aké možnosti majú hráči? Keďže AMD nevyvíja dostatočný tlak na Nvidiu, tá sa s novou architektúrou nemá dôvod ponáhľať. Spoločnosť AMD bohužiaľ nenašla odpoveď na high-end ponuku konkurencie. Vyzerá to teda naozaj tak, že uvedenie nových kariet bolo posunuté. Partneri Nvidie očakávali, že sa k nim pomaly budú dostávať karty Turing, kvôli tvorbe prezentačných materiálov, vývoju a testovaniu. Zdá sa, že kariet sa nedočkajú ani do mája. S produkciou Turing kariet sa pravdepodobne začne až niekedy v júli.

Grafické karty s architektúrou Turing by mohli byť odhalené v auguste na Gamescome, kde sa k nim dostane aj široká verejnosť. Je však nejasné, čo sa bude diať aj potom, ako vyjde nová generácia kariet. Kryptomeny sú stále veľmi populárne, takže je možné, že sa k hráčom dostane len malý počet kariet a všetko ostatné opäť vykúpia baníci.

Zdroj: www.tomshardware.com

 

Ak sa článok páčil, podpor ho:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*